Smardzewianie

Zespół Ludowy w Smardzewicach powstał w 1964r. z inicjatywy Pani Eleonory Głowy oraz miejscowych kobiet: Eleonory  Głowy, Celiny Król, Stanisławy Król, Janiny Król, Marii Plichta, Zofii  Stańczyk, Walerii Dziubałtowskiej, Władysławy Wojtaszek, Stefanii Dąbrowskiej, Danuty Dziubałtowskiej. Celem  działalności zespołu jest ocalenie od zapomnienia dawnych piosenek z okolic Smardzewic, monologów i obrzędów. Od początku swojej działalności zespół  brał udział w przeglądach powiatowych zespołów folklorystycznych w Opocznie zajmując czołowe miejsca. W 1986r. powiększył swój skład o nowych członków i zyskał  profesjonalnego instruktora, był nim Pan mgr Włodzimierz Gliszczyński. Do zespołu zapisała się 17-to  osobowa grupa młodzieży. Z pomocą Dyrektora TKSM „Biała Góra” zespół doposażył się w stroje ludowe. W  ich wykonaniu  można zobaczyć dawne obrzędy ludowe takie jak:
 „Comber”,
 „Wielkanocne chodzenie z kogutkiem po dyngusie”,
 „Poprawiny wesela”,
 „Przetarg dziewcząt”,
       „Sobótki” oraz wiele nowych pieśni, piosenek, przyśpiewek, monologów i tańców z okolic Smardzewic. Gmina Tomaszów Mazowiecki dostrzegając starania  doposażyła zespól w akordeonu skrzypiec i bęben czym zainicjowała  istnienie przy zespole kapeli ludowej. Zespołowi decyzją jego członków zostaje nadana nazwa „SMARDZEWIANIE”. W latach 80-tych i 90-tych „SMARDZEWIANIE” corocznie biorą udział w przeglądach regionalnych, powiatowych i wojewódzkich zdobywając czołowe miejsca. W 1991r. Zespół reprezentuje województwo piotrkowskie na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Kielcach, zajmując III miejsce w kategorii obrzędów za  widowisko „Przetarg Dziewcząt”. Większa część młodzieży opuszcza zespół . W 2001r. patronat nad zespołem objęła Gmina Tomaszów Mazowiecki. Obecnie „SMARDZEWIANIE” są zespołem śpiewaczym, instruktorem zespołu dbającym o stronę muzyczna zespołu zostaje mgr Zygmunt Stańdo. Zespół zdobywa kolejne nagrody i wyróżnienia jest  min. zdobywcą:
 wyróżnienia na XVII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach na III Międzykulturowym Przeglądzie Zespołów  Folklorystycznych Zagłębie i Sąsiedzi w Dąbrowie Górniczej zdobył III miejsce. Na powiatowym przeglądzie zespołów „Nasza Tradycja” w 2011 roku zdobył I miejsce w 2012 wyróżnienie, na III Festiwalu Folklorystycznym” Na styku ziemi Łódzkiej, Mazowsza i Małopolski” w Opocznie w 2012r. zdobył specjalne wyróżnienie. Również w 2012 roku uczestniczy w Spotkaniach Artystycznych Seniorów w Międzyzdrojach gdzie zarówno zespół jak i kapela zdobyli wyróżnienie oraz nagrodę specjalną.   Kierownikiem zespołu jest p. Helena Plichta,  zespołowi przygrywa trzyosobowa kapela  pod kierownictwem p. Zygmunta Stańdo.

Galeria