27 lipiec 2018

Smardzewicki Festyn u św. Anny

Smardzewicki „Festyn u św. Anny”, po raz kolejny odbył się w terminie nieodległym od uroczystości odpustowej św. Anny patronki tutejszej parafii.
Wzorem lat ubiegłych organizatorami festynu był Sołtys Smardzewic Pan Marian Tomasik wraz z Radą Sołecką, Gmina Tomaszów Mazowiecki, Koło Gospodyń Wiejskich, OSP w Smardzewicach oraz Samorząd Województwa Łódzkiego, który współfinansował wydarzenie. Wśród licznie przybyłych uczestników festynu byli Pan Franciszek Szmigiel Wójt Gminy Tomaszów Mazowiecki, Pani Krystyna Pierścińska Przewodnicząca Rady Gminy Tomaszów Mazowiecki wraz z Radnymi oraz Proboszcz Parafiiśw. Anny w Smardzewicach o. Marek Zienkiewicz.
Festyn zainaugurowała Orkiestra Dęta działająca przy OSP w Smardzewicach. Prowadzona od lat przez kapelmistrza Wiesława Iskrę jest ambasadorem kulturalnym Smardzewic i Gminy Tomaszów Mazowiecki.
Po raz kolejny odbyło się uroczyste nadanie tytułu „Honorowy Obywatel Smardzewic” osobom, które nie będąc mieszkańcami Smardzewic swoją pracą i działalnością wspierają rozwój miejscowości. Tytuł „Honorowy Obywatel Smardzewic” w roku 2018 otrzymali:Starszy Brygadier Krzysztof Iskierka oraz Pan Michał Klatka. Kapituła nadawanego tytułu wręczyła uhonorowanym osobom pamiątkowe repliki obrazu św. Anny Samotrzeć, widniejącego w ołtarzu głównym kościoła w Smardzewicach. Na koncert podczas festynu złożyły się następujące występy artystyczne:
Występ Zespołu Folklorystycznego „Smardzewianie”, który zaprezentował swój repertuar w dwóch odsłonach. W czasie pierwszego występu zaprezentował wiązankę piosenek i tańców opoczyńskich. Drugi występ „Smardzewian” przyozdobiły dzieci z reaktywowanego zespołu „Mali Smardzewianie”.
Przepiękne dwa występy zespołu publiczność nagrodziła gromkimi brawami.
Po raz pierwszy na festynie zadebiutowały dwie młode wokalistki Zuzanna Nojek z Karolinowa i Anna Żyłka ze Smardzewic. Po występach rodzimych artystów zaprezentowały się zaproszone zespoły m.in. Żeński Zespół Wokalny „Cantare” z solistą Andrzejem Wejmanem. W wykonaniu solisty i zespołu usłyszeliśmy przeboje muzyki rozrywkowej. Program artystyczny festynu uświetniła na koniec Rodzinna Kapela Haliny Biniek z Opoczna, przygrywająca Zespołowi Pieśni i Tańca „Tramblanka” . W składzie kapeli zagrali Halina Biniek – skrzypce, Roman Wojciechowski – saksofon, Radosław Biniek - akordeon, Bogusław Lipski – bęben.
Wśród licznych atrakcji na festynie istniała strefa dziecka z uciechami dla najmłodszych oraz warsztaty pod chmurką, w trakcie których można było
podziwiać wykonywanie pięknych kwiatów przez Panią Halinę Król pracownika Świetlicy Wiejskiej. Po części artystycznej wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego biesiadowania oraz na zabawę taneczną pod gwiazdami z zespołem tanecznym „Odnowa”. Festyn prowadzili i czuwali nad kolejnością występów dyrektorGBP w Smardzewicach Jolanta Zabłocka oraz Sołtys Marian Tomasik.

Kalendarz