Podpisano kolejne umowy na realizację projektu turystycznego nad Pilicą

Gmina Tomaszów Mazowiecki realizuje wraz z Partnerami - Gminą Miasto Tomaszów Mazowiecki, Gminą Rzeczyca, Gminą Inowłódz oraz Powiatem Tomaszowskim projekt pn. „Podnoszenie jakości zasobów turystycznych Doliny Rzeki Pilicy poprzez rozwój infrastruktury rekreacyjno-wypoczynkowej w Powiecie Tomaszowskim”.

Projekt jest dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 w ramach Osi priorytetowej VI Rewitalizacja i potencjał endogeniczny regionu, Działania VI.2 Rozwój gospodarki turystycznej i Poddziałania VI.2.1 Rozwój gospodarki turystycznej.

Gmina dotychczas zrealizowała już trzy zadania w ramach tego projektu tj.

• budowa parku rekreacyjnego w miejscowości Tresta,
  • rozbudowa budynku użyteczności publicznej na cele kulturalno-turystyczne w miejscowości Twarda,
  • zagospodarowanie przestrzenie wokół budynku na cele rekreacyjno-wypoczynkowo-turystyczne w miejscowości Twarda.

Do zrealizowania zostały jeszcze dwa zadania.

W Smardzewicach zostanie wybudowane miejsce do obsługi turystyki kajakowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Powstanie również ścieżka rowerowa od miejscowości Smardzewice do miejscowości Tresta i Twarda.

W dniu 18 czerwca 2019 r. odbyło się oficjalne podpisanie umów z Wykonawcami na realizację tych zadań.

Budową przystani kajakowej w Smardzewicach zajmie się tomaszowska firma Zakład Urządzania i Konserwacji Zieleni s.c. Jerzy Zysiak, Radosław Zysiak. W ramach tego zadania zostanie wybudowane miejsce do wodowania kajaków oraz ciąg pieszo-rowerowy wraz z placem manewrowym do wyładunku kajaków. Teren zostanie oświetlony oraz urządzony w zakresie zieleni. Powstaną też miejsca widokowe i ścieżki spacerowe. Pojawi się również altana, ławki, stoliki, miejsce na ognisko, grille oraz zostanie urządzony plac zabaw dla dzieci. Całość będzie kosztować 1.137.770,00 zł, z czego ponad 380 tys. będą to środki unijne.

Umowa na budowę ścieżki rowerowej została zawarta z Przedsiębiorstwem Robót Drogowych „PEUK” S.A. z Piotrkowa Trybunalskiego. Firma wybuduje ponad 2 km ścieżki z kostki betonowej o szerokości 2m. Dodatkowo w ramach inwestycji zostanie przebudowana jezdnia, pobocza oraz rowy przydrożne. Koszt tego zadania to 1.733.000,00 zł, z czego ponad 600 tys. pochodzić będą ze środków unijnych.

Obydwa zadania zostaną zakończone do połowy czerwca 2020 r.

Tego samego dnia umowy podpisali również inspektorzy nadzoru inwestorskiego nad tymi zadaniami.