12 wrzesień 2023

Narodowe Czytanie w bibliotekach Gminy Tomaszów Mazowiecki

Wzorem lat ubiegłych Gminna Biblioteka Publiczna w Smardzewicach oraz filie biblioteczne w Twardej i w Zawadzie wzięły udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, promującej czytelnictwo i dorobek polskiej literatury.
W czwartek 7 września 12. edycja Narodowego Czytania odbyła się w filii bibliotecznej w Zawadzie. Fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem czytali: Wójt Gminy Tomaszów Mazowiecki Franciszek Szmigiel, Zastępca Wójta Gminy Tomaszów Mazowiecki Sławomir Bernacki, Dyrektor GBP w Smardzewicach Jolanta Zabłocka, Dyrektor GDK w Wiadernie Monika Saktura, Menedżerka kultury Maria Robak, przewodnicząca KGW w Zawadzie Anna Zbiciak, czytelniczka biblioteki Halina Zielińska, Sołtys Sołectwa Zawada Krzysztof Ogórek.
Oprawę muzyczno-taneczną wydarzenia zapewniła grupa mieszkańców z Zawady wykonując taniec do piosenki dworskiej „Ty pójdziesz górą”. Utwór ten zaśpiewali również Elżbieta Zaremba I Grzegorz Żerek. To piękne święto literackie zorganizowane zostało we współpracy z świetlicą wiejską w Zawadzie.
W dniu 8 września kolejna odsłona Narodowego Czytania odbyła się w bibliotece głównej w Smardzewicach oraz w filii bibliotecznej w Twardej.
Czytelniczki biblioteki w Smardzewicach nie tylko czytały wybrane fragmenty Nad Niemnem, ale także poznały ciekawostki z życia Elizy Orzeszkowej. Każda z pań uczestniczących w czytaniu otrzymała okolicznościową zakładkę z motywami kwiatowymi i cytatami z powieści.
Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy starą dworską piosenkę o nieszczęśliwej miłości „Ty pójdziesz górą”. Filia biblioteczna w Twardej zorganizowała Narodowe Czytanie we współpracy z Paniami nauczycielkami z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smardzewicach. Oddział w Twardej, które czytaniem fragmentów powieści Nad Niemnem dały przykład promocji czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników.

Kalendarz