20 wrzesień 2018

Kongres Gospodarki EBCL - Łódź 24.09.2018 r.

Ten Kongres zainteresuje nie tylko przedsiębiorców, naukowców czy samorządowców. Oprócz paneli i dyskusji zostaną zaprezentowane spektakularne przykłady ekologicznych rozwiązań: samochody elektryczne, wolna od chemii żywność, sposoby na czystą wodę i walkę ze smogiem czy opracowana w Łodzi unikatowa technologia produkcji biopaliw. Na ekologii można zarobić, a biogospodarka to branża z olbrzymim potencjałem.

Województwo Łódzkie jest w Polsce liderem „zielonej rewolucji” i nieprzypadkowo najważniejszy w kraju Kongres Biogospodarki już po raz szósty odbywa się właśnie w Łodzi. Już w poniedziałek 24 września, w Hotelu Ambasador Premium przy ul. Kilińskiego 145 kilkaset uczestników z Polski, Europy i świata będzie brać udział w merytorycznych dyskusjach i zwiedzać część wystawienniczą.       

A tu będzie co oglądać. Ci, którzy myślą o zakupie ekologicznego auta chętnie przetestują ładowarkę do samochodu elektrycznego. Uwagę przykują zapewne stylowe torby wykonane ze zużytych banerów reklamowych, albo meble z drewna z odzysku.

Na uwagę zasługuje prezentacja łódzkiej firmy Biotechnika, która odniosła bezprecedensowy sukces w USA. Amerykanie wybudują w Grand Forks w Dakocie Północnej innowacyjną biorafinerię całkowicie w oparciu o technologię i projekt inżynierów z Łodzi. To największa w Polsce sprzedaż na rynek zagraniczny autorskiej technologii związanej z energią odnawialną. Amerykanie wykorzystają polską technologię do produkcji bioetanolu (dodawanego do paliwa alkoholu etylowego) oraz biogazu. Jako surowiec wykorzystają odpady z pobliskiej cukrowni American Cristal Sugar, największego w USA producenta cukru oraz odpady pochodzące z zakładów firmy JR Simplot, jednego z największych na świecie producentów frytek. To rozwiązanie zainteresuje zapewne przedsiębiorców z województwa łódzkiego, dla których rolnicze odpady obecnie są kłopotem, a mogą się stać źródłem dochodów.

Swoimi osiągnięciami, regionalnymi produktami i bio-firmami na swoich stoiskach pochwalą się gminy z województwa łódzkiego. Będzie również można skosztować naprawdę zdrowej, ekologicznej żywności, bez chemii i sztucznych polepszaczy.

Na wykładach i panelach nudno też nie będzie. Genialna metoda oczyszczenia wody w stawach i jeziorach zainteresuje zapewne samorządowców, bo to idealny sposób, by z zapuszczonego zbiornika wodnego uczynić lokalną atrakcję. Spektakularnym przykładem było oczyszczenie zbiorników Arturówka, za które Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego otrzymali prestiżową nagrodę „The Best LIFE projects”

Zakres poruszanych tematów jest bardzo szeroki, od ściśle specjalistycznych po interesujące niemal każdego. Podczas Forum Antysmogowego poznamy innowacyjne sposoby walki ze smogiem w Warszawie czy Krakowie. Dowiemy się także, czy Polska nadąża za światowymi trendami zrównoważonej konsumpcji i jak się ma u nas Homo Vitalis – człowiek dbający o siły witalne organizmu. W zachodnich stanach USA już prawie 20% populacji uprawia jogę, w Polsce ponad 300 tysięcy. Liczba osób preferujących diety roślinne zbliża się w naszym kraju do 1,5 miliona, wartość rynku żywności ekologicznej osiąga miliard złotych. To ciekawa perspektywa dla nowo powstających przedsięwzięć gospodarczych.

W poniedziałek podczas wieczornej Gali poznamy najlepszą Biogminę w województwie łódzkim. Oceniany będzie nacisk na ochronę środowiska, inwestycje w poprawę jakości życia i zielone technologie. W ubiegłym roku laureatami tego konkursu zostały gminy Rzgów i Rząśnia.

Udział w Kongresie Biogospodarki jest bezpłatny. Wciąż jeszcze można się zarejestrować na stronie internetowej (bioeconomy.lodzkie.pl). Tam też trwa głosowanie, w którym mieszkańcy mogą wybierać najlepszą Biogminę. Dla internautów biorących udział w głosowaniu organizatorzy przygotowali wyjątkową nagrodę: bio-filiżankę wykonaną z... fusów z kawy.
 
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu samorządu województwa łódzkiego.


Kalendarz