25 sierpień 2019

Dni Kultury i Tradycji w Twardej

Impreza kulturalna dużego formatu tak pod względem artystycznym jak i liczby uczestników odbyła się w dniu 24 sierpnia 2019 roku w Twardej. Był to festyn Dni Kultury i Tradycji. Ta doroczna impreza organizowana od kilku lat na stałe wpisała się w harmonogram kulturalny miejscowości Twarda.

W tym roku po raz pierwszy festyn odbył się w nowej lokalizacji, na terenie sportowo-rekreacyjnym przy świetlicy w Twardej. Również po raz pierwszy w organizację eventu zaangażowały się sąsiadujące z Twardą sołectwa Karolinowa i Tresty. Wszystkich uczestników imprezy powitali ze sceny sołtysi Karolinowa, Tresty oraz Twardej. Pan Franciszek Szmigiel Wójt Gminy Tomaszów Mazowiecki pogratulował organizatorom imprezy i podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w jej przygotowanie.

Głównym punktem programu były występy lokalnych artystów, wśród których zaprezentował się zespół „Sami Swoi” z Twardej, pod kierownictwem Bogumiły Wiktorowicz. Część artystyczną festynu ubogaciły występy młodych zdolnych wykonawców m.in.  Ani Robak z Twardej, Zuzanny Nojek z Karolinowa i Jana Gluźniewicza z Tresty.

Występujących artystów, zaproszonych gości i uczestników festynu częstowano tradycyjnymi wiejskimi specjałami, które przygotowały Panie z KGW w Twardej i KGW w Treście. Pyszne ciasta upiekły panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz mieszkanki Karolinowa. Przepyszny wiejski chleb upiekła p. Katarzyna Nojek z Karolinowa.

Podczas festynu nie zabrakło atrakcji dla dzieci tj. dmuchany zamek ze zjeżdżalnią, wata cukrowa i popcorn. Odbywały się zabawy taneczne, malowanie twarzy, malowanie na folii stretch. W kąciku rozrywki artystycznej dzieci zdobiły tekturowe talerzyki, za co otrzymywały baloniki i częstowały się owocami z polskich sadów.

Do późnych godzin nocnych mieszkańcy trzech miejscowości i odpoczywający w okolicy turyści integrowali się podczas zabawy tanecznej „pod gwiazdami”, którą prowadził zespół Refresh. Festyn Dni Kultury i Tradycji zorganizowano w ramach projektu współfinansowanego przez Samorząd Województwa Łódzkiego – „Twarda – otwarta na folklor”. Projekt został złożony w ramach Grantów sołeckich – 2019, które są znakomitą formą wspierania lokalnych inicjatyw.