14 marzec 2019

Budowa Domu Kultury w Wiadernie realizowana przy udziale środków unijnych

Trwają prace budowlane na obiekcie Domu Kultury w Wiadernie. Obiekt będzie służył jako miejsce imprez kulturalnych oraz spotkań mieszkańców.

Część budynku świetlicy przylegająca do biblioteki, została już rozebrana. Ruszyły prace fundamentowe dla nowoprojektowanego budynku. Zostanie on dostosowany architektonicznie do obiektu biblioteki, czyli powstanie budynek parterowy bez podpiwniczenia z poddaszem nieużytkowym, niezależny konstrukcyjnie od istniejącej części biblioteki. Jak już informowaliśmy, cały obiekt Domu Kultury będzie miał kształt litery „L” z zespolonym zadaszonym tarasem i po zakończeniu budowy jego powierzchnia użytkowa będzie wynosiła ponad 600 m2. Dodatkowo wokół obiektu zostanie zagospodarowana przestrzeń w tematyce związanej z życiem pszczół i ich znaczeniem dla człowieka pn. „Pszczoła nie jedno ma imię”. Zostaną utworzone „dzikie” fragmenty ogrodu, jako miejsca budowy gniazd dla pszczół gniazdujących w ziemi. Natomiast dla dzikich pszczół gnieżdżących się ponad ziemią zostaną zamontowane domki. Powstaną też trawniki i rabaty roślin nektaro i pyłkodajnych. Dodatkowo na zagospodarowywanym terenie zostaną zamontowane terenowe gry edukacyjne dla dzieci i dorosłych.

Dla przypomnienia, całość prac jest wykonywana przez firmę PROGRES_BUD Jarosław Bebak z Mniszkowa. Koszt takiej inwestycji to około 2,2 mln zł. Jednakże Gmina Tomaszów Mazowiecki uzyskała na ten cel dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w wysokości 500 tys. zł. Umowa o dofinansowanie projektu została podpisana 10 października 2018 r. z Samorządem Województwa Łódzkiego.