10 czerwiec 2015

Apel o zdrowy rozsądek

Nie rozpoczęły się jeszcze wakacje w szkołach, a tylko od początku maja utonęły już 33 osoby. Aby wypoczynek nad wodą nie zmienił się w tragedię  wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad:

1. Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych. Unikajmy niestrzeżonych kąpielisk i akwenów, na których obowiązuje zakaz pływania.
2. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
3. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki.
4. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
5. Nie skaczmy "na główkę" do nieznanej i zbyt płytkiej wody. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Gdy jednak w czasie kąpieli dojdzie już do urazu kręgosłupa, najważniejsze jest, aby ostrożnie przetransportować poszkodowanego na brzeg i koniecznie sprawdzić drożność dróg oddechowych. Natychmiast wezwijmy także pogotowie ratunkowe.
 Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.
6. Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek akwenu wodnego.
7. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu czy zażyciu narkotyków.
Podchodźmy do wody z ostrożnością, nie przeceniajmy swoich umiejętności,
a na otwarte wody wypływajmy tylko z asekuracją. W rzece pływajmy zawsze zgodnie z prądem, a nie pod prąd.
Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy. Pamiętajmy także, że podczas naszego urlopu złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.

Kalendarz